10% הנחה על כל האתר + משלוח חינם מעל 399 ₪

Search
Close this search box.

כאבי מחזור

כאבי מחזור נקראים בעגה המקצועית ‘דיסמנוריאה’. מרבית הנשים חוות כאב בדרגה מסוימת בזמן המחזור החודשי, שמתאפיין בהתכווצויות רחמיות ובתחושת חוסר נוחות, גודש וכבדות באגן שעלולים להקרין אל הגב התחתון, אל הרגליים והואגינה. הכאב לרוב מתחיל עם קבלת הווסת או 12-24 שעות לפני כן והוא נמשך בין 48-72 שעות לערך. במקרים רבים, ככל שעצמת הדימום גבוהה יותר כך מתגברת גם עצמת הכאב. אצל נשים רבות יהיו סימפטומים נלווים לדיסמנוריאה כגון כאבי ראש, עייפות, בחילות ושלשולים. אמנם בדרך כלל מדובר בכאב נסבל שנטילת משכך כאבים פותרת אותו, אך אצל אחת מכל חמש נשים הכאב עשוי להיות חמור עד כדי שיבוש שגרת החיים. להן מומלץ לעבור אבחון רפואי מסודר לשלילת מצבים רפואיים חמורים יותר כגון אנדומטריוזיס או מחלת אגן דלקתית.

כאבי מחזור נחלקים בהגדרתם לדיסמנוריאה ראשונית או שניונית. בדיסמנוריאה ראשונית מדובר בכאבים שלא על רקע מחלה כלשהי, שאופייניים לנשים צעירות והם בדרך כלל הולכים ומשתפרים עם הזמן מרגע שהחלו. בדיסמנוריאה שניונית קיימת בעיה רפואית ברקע שכתוצאה ממנה נגרם הכאב, למשל אנדומטריוזיס או ציסטות שחלתיות. דיסמנוריאה שניונית בדרך כלל מופיעה בעשור השלישי או הרביעי לחיים, ומדובר בווסתות המלוות בכאבים שמרגע שהחלו הולכים ומתגברים. באופן כללי, דיסמנוריאה שכיחה יותר בקרב מעשנות והיא לרוב משתפרת מעצמה לאחר לידה ראשונה.

למה זה קורה?

כאבי מחזור נגרמים על רקע כיווץ שכבת השריר של הרחם, שהתעבתה לקראת הביוץ כהכנה להתפתחות היריון. בעת הדימום הווסתי נושרת בעצם רירית הרחם ואת תהליך ההשלה מלוות התכווצויות שמסייעות לרירית לנשור. על ההתכווצויות המתמשכות של הרחם אחראים רכיבים דמויי הורמונים שנקראים פרוסטגלנדינים שמעוררים תגובה דלקתית. בנשים עם דיסמנוריאה ראשונית שיעור הפרשת הפרוסטגלנדינים הוא פי 7 לערך בהשוואה לשאר הנשים, ובמשך 48 השעות הראשונות למחזור משתחררת הכמות הגדולה ביותר שלהם. ההתכווצויות גם גורמות להגברת הלחץ התוך-רחמי ולדחיסה של כלי הדם ברחם – מה שפוגע באספקת דם תקינה, ובתגובה לכך משתחררים עוד רכיבים מעוררי כאב שגורמים לכל הסימפטומים הנלווים האופייניים.

דיסמנוריאה שניונית יכולה להיגרם על רקע מחלות כגון אנדומטריוזיס, אדנומיוזיס, מיומות (שרירנים), מחלת אגן דלקתית ועוד. לעיתים שימוש בהתקן תוך רחמי יכול כשלעצמו להחמיר כאבי מחזור.

הטיפול בכאבי מחזור בגישת הרפואה הסינית

ברפואה הסינית, מחזור תקין מתקשר (באופן סימבולי) לכליות, ללב ולכבד. “חולשה” של הכליות יכולה לפגוע בתהליך ההתבגרות המינית התקין ובקבלת הווסת, ותפקוד תקין של הלב נדרש כדי להזרים דם ואנרגיה לרחם. הכבד לעומת זאת אחראי על דימום ווסתי בתנועה חלקה, זורמת ונטולת כאב. לכן לטיפול יקדימו תשאול ואבחון לשון ודופק מסורתיים, במטרה לזהות מהו המקור לחוסר האיזון בגוף שמתבטא בכאבי מחזור. חשוב לדעת מהו מיקום הכאב, האופי והעוצמה שלו (חד, עמום, מושך, מקרין, מתמשך, קבוע או משתנה), מתי הוא מופיע (כאב לפני/בזמן הווסת קשור לרוב לבעיה בזרימת הדם או האנרגיה לעומת כאב בסוף הדימום שקשור לכליות), האם חימום הבטן מיטיב עם הכאב או מחמיר (קור יעיד על חסימה בזרימה חלקה), מה צבע הדימום והאם יש נוכחות של קרישי דם ועוד.

הטיפול יקבע בהתאם לאבחנה הסינית של כל מטופלת, והוא כולל דיקור, נטילת צמחי מרפא ושימוש חיצוני במוקסה או ברטיות של שמן על פי הצורך (בשמן קיק יש רכיבים נחקרים שמעכבים את הפרשת הפרוסטגלנדינים ותורמים לסירקולצית דם תקינה – גם בשימוש חיצוני).

מחקרים שונים הראו כי לדיקור יש השפעה מיטיבה על סירקולציית הדם, הרפיית שרירים מכווצים והקלה על כאב דרך עידוד הפרשת רכיבים אנדורפינים במוח.

מקובל להשתמש בצמחי מרפא שנמצאים בשימוש מסורתי קליני מאות שנים, חלקם אף נבדקו במחקרים מדעיים שונים בשנים האחרונות. צמחי המרפא לטיפול בכאבי מחזור  מותאמים לכל מטופלת בהתאם לאבחנה הסינית, והם כוללים: (חשוב – אין לעשות שימוש בצמחי מרפא ללא פיקוח מטפל מוסמך!)

Viburnum opulus – מורן

זהו צמח ממסורת רפואת הצמחים המערבית שמשתמשים בו בעיקר להרפיית שרירים והקלה על כאב עוויתי, מה שגם מסביר את השם העממי שניתן לו: Cramp Bark (bark = קליפת הגזע ממנה מכינים תמצית | cramp = עווית). למורן יש מוניטין רב-שנים כצמח נוגד התכווצויות רחם יעיל מאוד, והוא נפוץ לשימוש במקרים של כאבי מחזור עוויתיים, וגם באנדומטריוזיס ולמניעת הפלות. במחקרים מודרניים זוהו רכיבי הצמח בעלי הפעילות נוגדת העווית, ואף נצפתה פעילות מרפה שלהם על תאי שריר הרחם במחקר בבעלי חיים. המורן אף נכלל בספר התרופות האמריקאי (הפרמקופיאה) של המאה ה-19 כחומר סדטיבי (מרגיע) ונוגד עוויתות.

Corydalis yanhusou – קורידליס

קורידליס הוא צמח משכך כאבים יעיל ביותר, קרוב משפחה של פרג האופיום, שמשמש מאות שנים ברפואה הסינית לטיפול בכאבי מחזור, כאבים כרוניים באגן וכאבי בטן עוויתיים. בראייה סינית, הוא מקל על גודש וכאב דרך הנעת דם והגברת הסירקולציה, ספציפית באזור האגן. יכולת שיכוך הכאב שלו היא עד 10% מזו של האופיום. הוא מצוין להרגעת אותן התכווצויות רחם שגורמות לכאבי מחזור ובאותה הזדמנות הוא גם יקל על כאבי הראש והשלד הנלווים. גם מחקרים מודרניים הראו כי לקורידליס יכולת שיכוך כאב משמעותית. איך הוא עושה זאת? הוא מכיל רכיבים בשם אלקלואידים שיש להם השפעה מרגיעה על מערכת העצבים ורכיבים נוגדי עווית שרירים.

Leonurus heterophyllus  – זנב הארי

הלאונורוס גדל באירופה ובאסיה ונעשה בו שימוש גם ברפואת הצמחים המערבית וגם בסינית. השם העממי שלו הוא mother-wort, כלומר ‘צמח האם’, שניתן לו עקב השימוש הנרחב שנעשה בו בכל הקשור לבעיות של המערכת הגינקולוגית במעגלי החיים השונים. הוא משמש כנוגד עווית רחם שגם תורם לשיפור הטונוס הכללי של רקמת הרחם השרירית, והוא “מניע דם” – כלומר משפר את הסירקולציה ומקל על גודש באגן, ומתאים במיוחד כשבדימום הווסתי מופיעים קרישי דם. מעבר להשפעה על הרחם, הוא אף תומך בלב ובכבד – אותם האיברים שבראייה סינית מתקשרים לכאבי מחזור. כצמח שמשפיע על הלב יש לו גם אספקט רגשי – הוא מאזן את מצב הרוח ומרגיע התפרצויות כעס וחרדות (מה שהופך אותו לרלוונטי בימים שלפני הווסת) ומסייע לשינה טובה. כצמח שתומך בכבד הוא מקל על סימפטומים של גודש, נפיחות וצבירת נוזלים לפני ובמהלך המחזור החודשי.

Zingiber officinalis – ג’ינג’ר

שורש הג’ינג’ר הוא צמח מרפא יעיל מאוד לטיפול בכאבי מחזור, מאחר שיש לו השפעה נוגדת דלקת שנתמכת מדעית, שגורמת לעיכוב אותם פרוסטגלנדינים שמופרשים בזמן הווסת וגורמים לכאב. אך לא רק פרוסטגלנדינים הוא מעכב אלא גם אנזימים וחלבונים שיוצרים תגובה דלקתית בגוף וגורמים לכאב. מחקרים שהשוו את השפעת הג’ינג’ר לתרופות נוגדות דלקת מקבוצת ה- NSAIDs ציינו שיש לו השפעה דומה להן. הג’ינג’ר גם ידוע כצמח שממריץ את זרימת הדם ולכן משתמשים בו להקלה על גודש באגן. יחד עם הלאונורוס הוא גם מקל על תחושה של כאב עמום וכובד ברגליים שנלווית פעמים רבות לכאבי המחזור. הג’ינג’ר ידוע כמיטיב גדול עם מערכת העיכול ועל כן הוא מתאים במיוחד לנשים שבתחילת המחזור חשות מעין האטה בפעילות מערכת העיכול, שמלווה בבחילה, בכובד ובנפיחות בבטן.

התוכן במאמר זה הוא בעל אופי של סקירה כללית בלבד, והמידע בו אינו התוויתי ואינו מהווה המלצה רפואית מוסמכת. נשים בהיריון, מניקות, ילדים והנוטלים תרופות מרשם – יש להיוועץ ברופא לפני השימוש בתוספי תזונה.

את מוזמנת ליצור עמי קשר דרך האתר, דרך המייל שלי [email protected] או בטלפון 054-4611683 לקביעת פגישת טיפול אישית ומקצועית, להתייעצות, או פשוט לשיחת תמיכה והכוונה.

נגישות
Search
דברו איתי
דברו עם מור
איך אפשר לעזור