10% הנחה על כל האתר + משלוח חינם מעל 399 ₪

Search
Close this search box.
כנס "מקום לקולנו" // פאנל שאלות תשובות - פוריות ואנדומטריוזיס - הילכו שניהם יחדיו?

רפואת הרמב”ם

הרמב”ם היה מנהיג, רופא ויש הטוענים – איש של מדע, שחי לפני כ-800 שנה, אשר פיתח עקרונות לאורח חיים בריא ולמניעת מחלות באמצעות תזונה נכונה.

הוא קטלג את המזונות לכאלו שמיטיבים עם הבריאות וכאלו שמן הראוי להוציא מן התפריט ואפיין כללים של ממש לאופן האכילה, ככלי לשיפור הספיגה של רכיבי התזונה.

כתביו הם בעצם מדריך מפורט, שרלוונטי עד היום, לתזונה שמונעת בעיות בריאותיות, משפרת את תהליכי העיכול והספיגה ומחזירה את הגוף למשקל יציב מאוזן.

יתרה מכך,
כיום המחקר המדעי מעניק סימוכין להרבה מעקרונותיו.

העיקרון המנחה בכל כתביו הרפואיים של הרמב”ם הוא החשיבות שיש לייחס להרגלי אכילה נכונים ולסילוק הפסולת מהגוף כתנאי הכרחי לשמירה על הבריאות.

העובדה המעניינת היא, שהרמב”ם הגדיר את המונח ‘תזונה בריאה’ כתזונה המותאמת לגיל, למצב הבריאותי, לטמפרמנט (האנרגטיקה) ואף לסוג העיסוק של כל אדם, וגישתו בהקשר זה דומה מאוד לגישת הרפואה הסינית המסורתית.

שתי הגישות מתייחסות להתאמת סוגי המזון על פי אבחון סוג “היסוד” של כל אדם (מתוך ארבעת היסודות: מים, רוח, אש, אדמה) ועל פי האנרגטיקה שלו.

במילים אחרות, מדובר בתזונה מותאמת אישית כתנאי לחיים בריאים ולאריכות ימים.

כך למשל, לאדם בעל אנרגטיקה “קרה” יומלץ לאכול מזון מבושל בעל אנרגטיקה חמימה גם בקיץ – בכדי לחזק את גופו.

אם לאדם יש מערכת עיכול “חלשה” והוא סובל משלשול כרוני (שמאובחן כ”קור” במערכת העיכול) יותאם לו מזון קל לעיכול, דל בסיבים, מבושל ובעל אנרגיה חמימה – בכדי לשמור על “האש העיכולית”.

מכאן שמזון שטוב לאדם אחד, עלול להיות רע לאחר. בנוסף, גם על פי הרפואה הסינית וגם על פי תורת הרמב”ם, על האדם להתאים את עצמו לסביבתו הטבעית, ולבחור עבור כל עונה מעונות השנה מאכלים בעלי אנרגטיקה המתאימה לה. ולבסוף, שתי הגישות תומכות בעיקרון של נפש בריאה בגוף בריא.

כמטפלת ברפואה סינית וכבוגרת לימודי רפואה תזונתית במרכז לרפואת הרמב”ם בראשות ד”ר גיל יוסף שחם, אני מבססת את הטיפול שלי על אבחון סיני מסורתי של סוג היסוד והאנרגטיקה של כל מטופל ומטופלת. בהתאם לאבחנה, אני נותנת למטופלי הנחיות תזונתיות המבוססות על גישת הרפואה הסינית המסורתית בשילוב עם גישות מגוונות מהרפואה התזונתית של מרכז הרמב”ם, באופן קל ליישום המותאם לאופי ולסגנון החיים של כל מטופל ומטופלת.

​ניתן לקרוא בהרחבה כאן על מספר גישות של הרפואה התזונתית, שאותן ואחרות, אני מיישמת כחלק מטיפול מותאם אישית.

נגישות
Search
דברו איתי
דברו עם מור
איך אפשר לעזור